SORU SOR

BİLGİ DANIŞMA HATTI: 0(224) 451 6551

Evlilik ve Aile Terapisi

Evlilik ve Aile Terapisi
Son Güncelleme: 14.06.2013 , Okunma: 4265
Evlilik terapisinde çiftlerin tutumu çok önem taşımaktadır. Erkek ve kadının birlikte karar vererek ve sorululuğunu üstlenerek evlilik terapisi almaları her şeyden önemli bir kuraldır.

Çiftlerin belirli sorunlar karşısında takındıkları tutum sorunların çözümünde temel belirleyicidir. Evlilik öncesinde çiftlerin bir birilerini ve ilişkilerini tanıması olabilecek muhtemel sorunları karşısında nasıl çözümler ürettikleri önemli bir belirti olabilmektedir. Her ilişkide kimi sorunlar yaşanabilir. Sorunsuz bir evlilik ve aile yaşamı öngörmek hayal olacaktır. Ancak olabilen muhtemel evlilik sorunlarını çözme konusundaki sebat önem kazanmaktadır. Belirli bir süre konuşan ve uzlaşılmayan konularda ise evlilik terapisti ile görüşülmekten kaçınmamalıdırlar.

Birçok çift terapisti, sorunları çözerek çiftin içtenliğini sağlayabileceğini düşünür. Bizim hedefimiz, hem amaçlara hem de sorunların çözümüne eş zamanlı olarak yakınlığı geliştirerek odaklanmaktır. Çift terapisine bu boyutu ekleyerek, terapi süreci terapist ve çift için zenginleştirilmiş olur.

Evlilik terapisti / psikolog, çift ile olan iletişiminde dengeyi sağlaması önemlidir. Evlilik terapisinin  merkezinde dengeyi sağlamak yatar denilebilir. Evlilik terapisi sürecinde, evlilikte yaşanan sorunlarda her iki bireyinde az veya çok sorumluluğu olduğunu unutmamalıyız.  Çiftler, evlilik sorunlarının çözümünde de eşit oranda sorumluluğa sahiptir. Evlilik terapisinde dengeyi bulmak ve dengeyi korumak da evlilik terapistinin görevidir. Yaklaşımında dengeli olan bursa aile terapisti eşlerin sorumluluğu üstlenmesini ister. Çiftlerin her ikisini de eşit oranda yüzleştirir ve her birine karşı destekleyici ve besleyici olmanın yollarını bulur. Evlilik terapisti eşlerden birinin tarafını tutmaz veya tarafını tutuyor gibi görünme-meye çalışır. Ya da eşlerden birine karşı koalisyon oluşturulmaz. Bunun yerine çiftlerin her ikisinin istikrarlı bir şekilde her birinin etki ve katkılarına yönelir. Terapistin, bu amaçlarını yerine getirmesi sürecinde dengeyi gözeterek ilerlemesinde yarar olacaktır. Danışanların, aile terapisi sürecinde yargılanmama, güven ortamı, ve gizliliği azami olarak özen göstermesi önemlidir.

Evlilik terapisi sürecinde çocukların durumu da önemlidir. Ailede çocuklar varsa ve çocukların evlilik çatışması içinde yer etmesi durumunda çiftlere bu durum hakkında bilgi verilir. Ve çiftlerin aralarındaki anlaşmazlıklara çocukların karıştırılmaması vurgulanır. Gerekirse çocuk psikolojisi konusunda deneyimli çocuk  psikoloğu veya uzman çocuk psikolog doktorlar ile görüştürülmesi önerilir. 

Diğer Aile Danışmanlığı Makaleleri

Kullanım Koşulları ve Yasal Uyarı

© 2015 Tüm Hakları Saklıdır Bursa Aile Danışma ve Aile Danışmanlığı. Site: 3 Ünlem Tasarım